facebook tracking

Utvecklingsorienterad Avtalskoordinator till HSB

HSB Östergötland bygger, äger och förvaltar fastigheter i västra Östergötland och södra Närke. Vi är en av regionens ledande bostadsaktörer på en intressant och expansiv marknad. Vår vision är: ”Tillsammans gör vi livet enklare”, vilket fungerar som vår ledstjärna i det dagliga arbetet och i hela vår verksamhet. Vi finns i Linköping, Motala, Mjölby, Hallsberg, Askersund och Kumla och har cirka 150 bostadsrättsföreningar och 17 500 medlemmar. Vi ägs av våra medlemmar och vårt uppdrag är att tillsammans skapa det goda boendet. Som kooperativ organisation går all vinst tillbaka för att utveckla hållbarhet och trygghet i vår samlade verksamhet inom fastighetsförvaltning, medlemsverksamhet, nyproduktion och hyresrätter. Vi anpassar oss efter våra medlemmars behov och har fokus på medlemsnytta och medlemsinflytande. Läs mer på hsb.se/ostergotland

Gillar du att vara spindeln i nätet i en administrativ roll? Är du en noggrann, strukturerad och initiativrik person som är duktig på att få saker genomförda? HSB i Östergötland förstärker nu teamet inom Boservice med en nyfiken och utvecklingsorienterad Avtalskoordinator. Rollen är självständig och innebär en viktig kugge i arbetet kring hur vi utvecklar avtal, arbetssätt och processer. 

Arbetsuppgifter

Som avtalskoordinator får du en viktig funktion i arbetet med och processerna kring våra avtal inom Boservice. Rollen innebär att tillsammans med avtalsansvariga ta fram avtal och bidra till att utveckla processen kring dem. Du förväntas kontinuerligt arbeta med att dokumentera våra avtal, säkerställa att de är korrekta men även bidra med analys och förbättringar i våra avtalsprocesser. Du följer upp och analyserar avtalens lönsamhet och ansvarar även för att informera berörda om gällande avtal i verksamheten och bistår med underlag inför omförhandlingar. Du ser till att själv vara uppdaterad på de system och verktyg som används vid avtalsarbetet och säkerställer att de används optimalt. Sammanfattningsvis handlar rollen om att säkerställa god administration kring våra avtal och skapa processer och rutiner som i förlängningen bidrar till god lönsamhet och hela verksamhetens bästa. Som avtalskoordinator rapporterar du till chefen för Boservice. 

Kvalifikationer

Du har en utbildning på minst gymnasienivå, KY eller motsvarande – gärna med inriktning mot administration, ekonomi eller fastighetsförvaltning. Du har ett par års erfarenhet av en självständig administrativ roll med mycket olika kontaktytor och där du skapat överblick bland en stor mängd data. Vi ser gärna att du  har erfarenhet från avtalsfrågor och kalkylering och kanske till och med har drivit förändrings- och förbättringsarbete inom området samt varit delaktig i utveckling av nya affärsupplägg. Skulle du ha erfarenhet inom teknisk förvaltning samt kunskaper inom AFF (Avtal för Fastighetsförvaltning) är det meriterande. Vidare ser vi att du har god IT-vana med goda kunskaper i särskilt Excel och du rör dig vant i olika system.

Egenskaper

För att lyckas i rollen krävs det att du har en stark administrativ förmåga, en hög servicekänsla och att du är en god samordnare som tar dig an nya utmaningar. Du har förmågan att arbeta strukturerat och självständigt genom att fatta egna beslut utifrån framtagna riktlinjer. Vidare har du en förståelse för helhetsresultat och kundnöjdhet och du har en förmåga att arbeta med många uppgifter samtidigt.

Ansökan

Registrera din ansökan, gärna omgående, dock senast den 21 januari 2019 via www.sententiarekrytering.se. Frågor besvaras av Eva Andersson, Rekryteringskonsult, Sententia Rekrytering, tfn 0706-15 32 30.

HSB erbjuder

Vi erbjuder dig en tillsvidareanställning i ett värderingsstyrt företag, som fokuserar på våra värderingar: Engagemang, Trygghet, Hållbarhet, Omtanke och Samverkan. Tillträde enligt överenskommelse. Placering är vid HSBs huvudkontor i Linköping.

Skicka ansökan

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Tjänsteområden

Referensuppdrag och kundundersökning

VD, Platschef, Chef fastighetsbolag,   Kvalitetschef, Finansdirektör, HR-direktör, Produktionsledare, Affärscontroller, Marknads- och kommunikationsansvarig, Logistikutvecklare, Projektledare, HR-generalist, VD-sekreterare, Strategisk Inköpare... 

Klicka nedan för exempel på genomförda rekryteringar samt vad våra kunder säger om oss i vår senaste kundundersökning.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor