facebook tracking

Fastighetskonsult till Fastighetsägarna i Linköping

Fastighetskonsult till Fastighetsägarna

Vill du vara med och utveckla och påverka fastighetsmarknaden i Linköping? Vi på Fastighetsägarna har ett starkt framtidsfokus och arbetar aktivt med bland annat digitalisering. Då vår fastighetskonsult nu går i pension söker vi en ersättare till vårt engagerade team som delar vårt intresse för fastighetsbranschen.  Vill du bli en av oss? 

Om tjänsten 

Våra medlemmar är fastighetsägare som förvaltar allt ifrån bostäder och lokaler till industrifastigheter. Genom en stark lokal närvaro ger vi våra medlemmar stöd i deras företagande.  

Som fastighetskonsult hos oss kommer du arbeta i en bred roll med fokus på att utveckla och driva hyresförhandlingar på uppdrag av våra medlemmar. Du agerar som rådgivare och stödjer medlemmarna i frågor kring bl.a. hyressättning vid ombyggnationer, standardhöjningar och nyproduktion. Du kommer att medverka på medlemsmöten och vara delaktig i planeringen av verksamheten lokalt. Din roll som fastighetskonsult innebär att du kommer ha löpande kontakter med medlemsföretag, kunder och andra intressenter i branschen. På sikt kommer du även ha möjlighet att medverka vid, och leda, utbildningar för våra medlemmar och medarbetare. Du verkar för att skapa långsiktiga relationer och bygga förtroende över tid.

Vi erbjuder ett utvecklande och stimulerande arbete där du får möjlighet att fördjupa dig i fastighetsbranschen. Som fastighetskonsult hos oss blir du en del av ett affärsdrivet team som verkar i en positiv anda. Vi uppmuntrar till nya idéer för att tillsammans utveckla vår verksamhet. På kontoret i Linköping är vi för närvarande 3 personer som gemensamt ansvarar för de löpande kontorsuppgifterna vilket innebär att du behöver vara prestigelös, hjälpsam och ha en god samarbetsförmåga.

Vi värnar om balans mellan privatliv och arbetsliv där frihet under ansvar är centralt i din roll som konsult. Att ha roligt tillsammans på jobbet ser vi som en självklarhet och vi söker därför dig som uppskattar en positiv, engagerad och affärsdriven arbetsmiljö. 

Din profil 

För att lyckas i tjänsten bör du vara utåtriktad och ha en mycket god samarbetsförmåga. Du är strukturerad och noggrann, tar egna initiativ och driver självständigt ditt dagliga arbete framåt. Du bör drivas av att förstå och sätta dig in i medlemmarnas affärsidé och applicera din rådgivning på ett strategiskt sätt som ger bästa resultat. Du är serviceinriktad och har lätt för att kommunicera med kollegor, kunder och motparter på ett professionellt och lättsamt sätt. Stor vikt läggs vid dina personliga egenskaper.

Vi söker dig som har en relevant akademisk utbildning för tjänsten eller likvärdig yrkeslivserfarenhet och då gärna från fastighetsbranschen. Vi ser att du har minst 2 års relevant arbetslivserfarenhet, du har goda kunskaper i Officepaketet, framför allt Excel, samt goda kunskaper och förmåga att uttrycka dig i det svenska språket i tal och skrift. B-körkort är ett krav.

Ansök

Du söker tjänsten via www.sententiarekrytering.se. Vi kommer arbeta med löpande urval så vänta inte med din ansökan. Sista ansökningsdag är 24 november. Har du frågor om tjänsten är du välkommen att kontakta rekryteringskonsult Jan Hellström på 0706-150344 alt. jan.hellstrom@sententia.se

Om Fastighetsägarna

Fastighetsägarna är branschorganisationen för fastighetsföretag. Vi erbjuder spetskompetens inom bland annat juridik, förhandling, utbildning och egenkontroll. Vi är ledande inom stadsutveckling och driver på den lokala och nationella opinionen för att skapa bättre förutsättningar för landets fastighetsföretag. Vi är en rikstäckande organisation och representerar cirka 15 000 fastighetsföretag. Fastighetsägarna består av fyra regioner varav Fastighetsägarna GFR är den största med drygt 5 000 fastighetsföretag inom Västra Götalands, Värmlands, Hallands, Jönköpings, Kalmar och västra Östergötlands län. Regionerna samverkar nationellt genom ett gemensamt förbund, Fastighetsägarna Sverige. Verksamheten i Fastighetsägarna GFR bedrivs från nio kontorsorter och har 60 medarbetare.                

Läs mer om Fastighetsägarna: http://www.fastighetsagarna.se/

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Sententia Huvudkontor

Sankt Larsgatan 51
582 24 Linköping Vägbeskrivning

Referensuppdrag och kundundersökning

VD, Platschef, Chef fastighetsbolag,   Kvalitetschef, Finansdirektör, HR-direktör, Site Manager, Affärscontroller, Marknads- och kommunikationschef, Logistikutvecklare, Administrativ chef, Socialchef, Redovisningschef, Inköpsdirektör, Försäljningschef... 

Klicka nedan för exempel på genomförda rekryteringar samt vad våra kunder säger om oss i vår senaste kundundersökning.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor