Enhetschef Medlem & Ekonomi - Byggnads Skåne

Byggnads är fackföreningen för alla byggnadsarbetare med 100 000 medlemmar. Som fackförening arbetar vi för bättre löner och säkrare arbetsmiljö. Vi förhandlar med arbetsgivarna om kollektivavtal och ordning och reda i byggbranschen samt ger våra medlemmar råd och stöd. Vi erbjuder våra medlemmar ett brett utbud av utbildningar och information, genom bland annat möten, studiecirklar och kurser. För att nå våra mål engagerar vi oss också i arbetsmarknadspolitik, bostadspolitik, näringspolitik och välfärdsfrågor. Byggnads strävar efter mångfald, jämlikhet och rättvisa. Byggnads har elva regionala organisationer, indelade i 199 medlemskretsar. Vi organiserar ett 80-tal yrkesgrupper och är det fjärde största fackförbundet inom LO. Tillsammans är vi starkare än var och en. Läs mer på www.byggnads.se

Byggnads Skåne – är facket för cirka 14 000 byggnadsarbetare i Skåne. Vi är ca 45 anställda och vårt verksamhetsområde är Skåne, med verksamhetskontor i Malmö, Helsingborg och Kristianstad. 

Byggnads Skåne går in i en ny organisationsstruktur och söker i samband med det fyra enhetschefer till helt nyinrättade tjänster. En av tjänsterna är enhetschef för Medlem & Ekonomi. 

Om tjänsten

Administrativa enheten har 11 anställda som tillsammans arbetar med medlemsadministration, lön & ersättning, inköp, försäkringar, migrationsärenden, IT & telefoni och samråd. Enhetschefen har ansvar för att leda och fördela det vardagliga arbetet och säkerställer att beslut som styrelsen och förbundet med utgångspunkt från regionens mål och visioner verkställs. Enhetschefen ansvarar för att utveckla verksamheten och medarbetarna och arbetet är av både strategisk och operativ karaktär. Som enhetschef rapporterar man till Ekonomiansvarig och ingår i ledningsgruppen för Byggnads Skåne. Man förväntas samverka med andra enhetschefer i syfte att öka lärande mellan olika enheter och grupper. Som enhetschef arbetar man aktivt förebyggande med arbetsmiljön och i rollen ingår också att omvärldsbevaka och kartlägga. Placeringsort är Malmö men man arbetar även från kontoret i Helsingborg vissa dagar. 

Kvalifikationer

Du har minst gymnasieutbildning och önskvärt är någon form av ledarutbildning. Du har erfarenhet av arbetsledning på operativ och strategisk nivå sedan tidigare. Rollen bör ha varit av administrativ karaktär. Erfarenhet av arbete i en medlemsorganisation och god kännedom om verksamheten är önskvärt. Det är fördel om du har arbetat i Agda och/eller Visma för lön och ekonomi. Vi förväntar oss att du har god administrativ förmåga och god IT-vana samt förmågan att kommunicera och uttrycka dig väl på svenska i både tal och skrift.

Som person har du en god samarbetsförmåga och kan lösa problem i samverkan med andra. Du besitter förmågan att leda, driva och utveckla samt motivera och inspirera genom att vara ett gott föredöme. Du är noggrann, strukturerad och plikttrogen och uppvisar ett lugn och en trygghet i ditt ledarskap.

Då du kommer bli en del av en idéburen organisation bör du dela de grundläggande värderingar som är basen för arbetarrörelsen.

Tjänsten kräver B-körkort och tillgång till egen bil då det förekommer resor mellan Byggnads kontor i Skåne.

Vi erbjuder dig

Vi erbjuder dig ett utvecklande arbete där du får vara med och påverka och utveckla en ny tjänst och ny organisation i en roll med mycket frihet under ansvar. Hos oss får du vara med och företräda medlemmarna för att de ska ha det bra på arbetsplatsen – men också i samhället.

Ansökan

Välkommen att registrera din ansökan via www.sententiarekrytering.se senast den 30 september 2020. Frågor besvaras av Eva Andersson, tfn 0706-15 32 30 eller Jan Hellström, tfn 0706-15 03 44, Rekryteringskonsulter på Sententia Rekrytering & Konsult. 

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Tjänsteområden

Malmö

Byggnads Skåne
212 28 Malmö Vägbeskrivning Se sida

Referensuppdrag och kundundersökning

VD, Platschef, Chef fastighetsbolag,   Kvalitetschef, Finansdirektör, HR-direktör, Site Manager, Affärscontroller, Marknads- och kommunikationschef, Logistikutvecklare, Administrativ chef, Socialchef, Redovisningschef, Inköpsdirektör, Försäljningschef... 

Klicka nedan för exempel på genomförda rekryteringar samt vad våra kunder säger om oss i vår senaste kundundersökning.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor