Förvaltare till HSB Östergötland

HSB.jpg

Vill du hjälpa våra bostadsrättsföreningar med hållbar förvaltning? Då kan det vara dig vi letar efter. HSB Östergötland söker nu två engagerade och proaktiva förvaltare som vill vara med och etablera vårt nya kunderbjudande.

Som förvaltare får du en god helhetsbild i våra kunders förvaltningsfrågor, både ur ett tekniskt och ekonomiskt perspektiv. Genom att vara en aktiv samarbetspartner till kunderna, som utgörs av bostadsrättsföreningarnas styrelser, kan du genom rådgivning utveckla och förvalta kundernas fastigheter på ett långsiktigt och hållbart sätt. Du stöttar även föreningarna med beställningar och företräder dem mot leverantörer och medlemmar. I nära samarbete med engagerade och delaktiga kollegor håller du ihop vår leverans mot kunden. Arbetet innebär att du är delaktig i många olika mötesformer och du behöver därför kunna planera och fördela din arbetstid så att det emellanåt innebär arbete på kvällstid.

Då detta är en ny tjänst får du möjlighet att vara med och utveckla förvaltarrollen och HSB som leverantör. Tjänsten omfattar Linköping som förvaltningsområde och är därmed placerad i Linköping.

Kvalifikationer

Vi söker dig som har erfarenhet av fastighetsförvaltning sedan tidigare. Du trivs med att arbeta nära kund, inger förtroende i dialogerna och har lätt för att sätta dig in i och förstå kundens behov. Tycker du dessutom om när varje dag är den andra olik, och har förmåga att presentera och paketera våra tjänster för att skapa mervärde för kunden, har du goda förutsättningar att trivas i rollen hos oss. Som person är du strukturerad och administrativt lagd, har god IT-vana och är även skicklig på att kommunicera i både tal och skrift. Du trivs att arbeta både i team och självständigt.

I grunden har du relevant eftergymnasial utbildning inom fastighetsförvaltning/teknisk förvaltning eller t ex utbildning inom byggteknik och installation. Vi förutsätter dessutom att du har kunskaper inom fastighetsekonomi och gärna erfarenhet av något affärssystem.

Annan värdefull kunskap för tjänsten är bostads- och entreprenadjuridik samt Aff (avtal för fastighetsförvaltning). Erfarenhet från ledarskap, projektledning eller försäljning ser vi som meriterande. Likaså erfarenhet av styrelsearbete i en bostadsrättsförening är meriterande. B körkort och egen bil krävs i tjänsten.

Ansökan

Välkommen att registrera din ansökan, gärna omgående, dock senast den 6 november 2020. via www.sententiarekrytering.se Frågor besvaras av Eva Andersson, Rekryteringskonsult, Sententia Rekrytering, tfn 0706-15 32 30.

Om HSB

HSB Östergötland bygger, äger och förvaltar fastigheter i västra Östergötland och södra Närke. Vi är en av regionens ledande bostadsaktörer på en intressant och expansiv marknad. Vår vision är: ”Tillsammans gör vi livet enklare”, vilket fungerar som vår ledstjärna i det dagliga arbetet och i hela vår verksamhet. Vi har kontor i Linköping, Motala, Mjölby och Hallsberg och förvaltar cirka 175 bostadsrättsföreningar och har 18 500 medlemmar. Vi ägs av våra medlemmar och vårt uppdrag är att tillsammans skapa det goda boendet. Som kooperativ organisation går all vinst tillbaka för att utveckla hållbarhet och trygghet i vår samlade verksamhet inom fastighetsförvaltning, medlemsverksamhet, nyproduktion och hyresrätter. Vi anpassar oss efter våra medlemmars behov och har fokus på medlemsnytta och medlemsinflytande. Läs mer på hsb.se/ostergotland

Vi erbjuder

Vi erbjuder dig en tillsvidareanställning i ett värderingsstyrt företag som agerar och utgår ifrån våra värderingar: Engagemang, Trygghet, Hållbarhet, Omtanke och Samverkan. Tillträde efter överenskommelse. 

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Tjänsteområden

Linköping

Sankt Larsgatan 51
582 24 Linköping Vägbeskrivning Se sida

Referensuppdrag och kundundersökning

VD, Platschef, Chef fastighetsbolag,   Kvalitetschef, Finansdirektör, HR-direktör, Site Manager, Affärscontroller, Marknads- och kommunikationschef, Logistikutvecklare, Administrativ chef, Socialchef, Redovisningschef, Inköpsdirektör, Försäljningschef... 

Klicka nedan för exempel på genomförda rekryteringar samt vad våra kunder säger om oss i vår senaste kundundersökning.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor